Si trdno odločen/-a o tem, na katerem študijskem programu želiš študirati? Imaš izbrano tudi državo študija in konkretno univerzo?
Si vedel/-a, da se univerze z na prvi pogled enakim študijskim programom lahko zelo močno razlikujejo med sabo?
Za primer vzamimo študij kemije. Ta bo na univerzi uporabnih znanosti potekal popolnoma drugače, kot na raziskovalni univerzi. Pripravil te bo tudi za drugačne vrste poklicev in te opremil z zelo različnimi znanji. Medtem, ko se boš na raziskovalni univerzi predvsem na teoretični ravni poglobil/-a v zelo specifične predmete s področja kemije, kot so na primer biokemija, biotehnologija, anorganska in organska kemija, spektroskopija, funkcije in struktura molekul, matematika za kemijski inženiring in podobne … boš na univerzi uporabnih znanosti, kjer boš ravno tako študiral/a kemijo, imel/-a večji fokus na delo v laboratoriju in prakso v podjetju. A boš hkrati obravnaval/-a manj različnih predmetov in z ne tako poglobljeno teorijo. Boš pa več časa preživela/-a v laboratoriju, kjer boš v praksi spoznaval/-a povezave med biologijo in kemijo, razdruževanje organske kemije ter kemije polimerov in tako dalje.
Katere države poznajo ločevanje na univerze uporabnih znanosti in raziskovalne univerze? Kakšne so ključne razlike med tema dvema tipoma univerz? Katere univerze so »boljše«? V nadaljevanju lahko prebereš o ključnih razlikah med univerzami uporabnih znanosti in raziskovalnimi univerzami.
Sistem visokega šolstva v Evropski uniji je precej raznolik. V nekaterih državah pa je delitev na raziskovalne univerze in univerze uporabnih znanosti pogosta.
Kje najdemo univerze uporabnih znanosti?
Univerze uporabnih znanosti so zelo razširjene:
na Nizozemskem,
v Nemčiji,
v Švici,
v Skandinavskih državah (Švedska, Norveška in Finska
v Avstriji.
Vsem tem univerzam je skupno, da so močno usmerjene v praktično znanje, svoje študente pa pripravljajo neposredno na poklicno življenje. Ponujajo širok spekter študijskih programov, zlasti na tehničnih, ekonomskih in družboslovnih področjih.
Tudi druge države EU imajo podobne institucije, čeprav se njihova imena in specifični programi lahko razlikujejo.
Kaj lahko študiraš na univerzah uporabnih znanosti?
Študijske smeri na univerzah uporabnih znanosti so zelo raznolike in se prilagajajo potrebam trga dela. Najbolj pogosta študijska področja in konkretne študijske smeri na teh univerzah so:
Inženirstvo: strojništvo, elektrotehnika, računalništvo, gradbeništvo
Ekonomija in poslovanje: marketing, finančno upravljanje, računovodstvo
Družbene vede: socialno delo, psihologija, komunikologija
Zdravje: zdravstvena nega, fizioterapija, in podobno
Umetnost in oblikovanje: grafično oblikovanje, industrijsko oblikovanje, multimedija
Kakšna je glavna razlika med univerzami uporabnih znanosti in raziskovalnimi univerzami?
Glavna razlika med obema tipoma univerz je v njihovem primarnem poslanstvu.
Univerze uporabnih znanosti so močno usmerjene v praktično znanje in pripravo študentov za poklicno življenje. Poudarek je na pridobivanju praktičnih veščin, reševanju konkretnih problemov in tesnem sodelovanju z gospodarstvom.
Raziskovalne univerze pa imajo bolj temeljni pristop in se osredotočajo na raziskave, razvoj novih znanj in izobraževanje na visoki ravni. Študenti se pripravljajo na znanstveno delo, akademsko kariero ali zahtevne specializirane poklice.
Vendar pa ta delitev ni vedno tako »črno-bela«. Nekatere univerze uporabnih znanosti izvajajo tudi raziskovalne projekte, medtem ko nekaj raziskovalnih univerz ponuja tudi bolj praktično usmerjene študijske programe.
Če razmišljaš o študiju na univerzi uporabnih znanosti, ti predlagamo, da podrobneje preučiš ponudbo posameznih institucij in se odločiš za program, ki najbolje ustreza tvojim interesom in ciljem. Pri tem upoštevaj tudi:
dolžino študija,
stopnjo izobrazbe, ki jo lahko dosežeš,
priložnosti za praktično usposabljanje,
partnerske univerze in podjetja, ki jih univerza ima,
opremljenost univerze (predavalnice, delavnice, laboratoriji itd).
Katera univerza je boljša?
Odgovor na to vprašanje je odvisen od tvojih individualnih interesov, ciljev in preferenc. Če te bolj zanima praktično znanje in hitra vključitev v poklicno življenje, so univerze uporabnih znanosti lahko boljša izbira. Če pa te bolj privlači temeljno razumevanje znanstvenih konceptov in akademska kariera, so raziskovalne univerze morda bolj primerne zate.
Te zanima več informacij o določeni državi ali študijskem programu? Bi želel/-a vedeti še več o razlikah med obema tipoma univerz pa tudi o prednostih, ki jih določena univerza zate lahko ima? Iščeš preverjene informacije o tem, katera institucija te bo najbolj pripravila za kariero, ki si je želiš?
Kdaj je čas za oddajo prijave na univerzo? Na koliko univerz sploh lahko kandidiraš? Kaj vse je potrebno pripraviti za prijavo? Kje potekajo sprejemni izpiti in kako izgledajo?
Z veseljem ti svetujemo.
Naša ekipa ima skupaj že več kot 30 let izkušenj in lahko nam verjameš na besedo, ko rečemo, da smo univerze naštudirali v nulo.
Комментарии